Instalacja CMS Joomla!

Wstępne informacje

Instalacja Joomla!

Pobranie archiwum z kodem CMS

 1. Pobierz paczkę instalacyjną Joomla! ze strony http://www.joomla.pl/pobierz-joomla.
 2. Pobrane archiwum zawiera kod w PHP konieczny do instalacji i działania CMS. Rozpakuj zawartość pobranego archiwum do katalogu C:\xampp\htdocs\joomla (katalog joomla należy najpierw stworzyć).
 3. Rozpakowywanie archiwum zajmie dłuższą chwilę. W trakcie czekania możemy zadbać o bazę danych.

Tworzenie bazy danych

Przed isntalacją Joomla! musimy zadbać o skonfigurowaną bazę danych. Niemal każdy CMS wprowadzane treści, konta użytkowników i inne dane przechowuje w bazie danych. Trzeba ją najpierw stworzyć.

 1. W tym celu należy przejść do zainstalowanego wcześniej narzędzia phpMyAdmin: znajduje się ono pod adresem http://localhost/phpmyadmin.
 2. Znajdź przycisk New i kliknij go.
 3. W widocznym formularzu podaj nazwę bazy danych do której trafią dane z naszego CMS i wciśnij przycisk Create
 4. Gotowe!

Skrypt instalacyjny Joomla!

Katalog C:\xampp\htdocs w którym stworzyliśmy katalog joomla dla kodu CMS jest miejscem, skąd zainstalowany wcześniej serwer udostępnia pliki przez protokół HTTP. Dlatego też po poprawnym rozpakowaniu archiwum z Joomla! aplikacja powinna być dostępna pod adresem http://localhost/joomla. Spróbuj!

 1. Jeśli wszystko poszło zgodnie z planem, Twoim oczom powinna ukazać się strona instalacji Joomla!.
 2. W pierwszym widocznym formularzu możesz zmienić język na Polski oraz podać podstawowe informacje o tworzonej witrynie.
 3. Następnie skonfiguruj połączenie CMS z bazą danych. Użyj tej samej nazwy bazy danych, którą stworzyłeś za pomocą phpMyAdmin. Domyślna nazwa użytkownika to root, bez hasła. W prawdziwej instalacji konto root nie powinno być używane i należy zadbać o odpowiednie uprawnienia i konta użytkowników w bazie danych, natomaist do celów dzisiejszego laboratorium go użyjemy. Przedrostek nazw tabel pozwala na rozróżnienie w bazie danych tabel związanych z CMS i innych (jeśli np. na jednej bazie uruchomionych jest kilka różnych aplikacji).
 4. Jeśli udaje się przejść do następnego punktu oznacza to że wszystko zostało poprawnie skonfigurowane.
 5. W ostatnim kroku zobaczysz podsumowanie wprowadzonych ustawień oraz uzyskasz możliwość wypełnienia witryny przykładowymi danymi. Aby szybko zobaczyć możliwości CMS - warto wybrać jedną z opcji wygenerowania danych.
 6. Po sprawdzeniu ustawień kliknij przycisk Instaluj.
 7. Po chwili powinien wyświetlić się komunikat mówiący o poprawnej instalacji. Znajdź na nim żółty przycisk Usuń katalog installation - spowoduje to usunięcie skryptu instalacyjnego, gdyż w trakcie działania CMS nie jest już potrzebny.
 8. Przycisk Witryna przeniesie Cię do działącej witryny opartej o Joomla!. Przycisk Zaplecze pozwoli na zalogogowanie się do CMS, gdzie będziemy dostosowywać go do siebie.
 9. Przejdź jeszcze raz do phpmyadmin i zauważ że po odświeżeniu strony w bazie danych pojawiło się wiele tabel. W nich przechowywane będą dane gromadzone przez CMS w trakcie jego działania.

Gratulacje! Udało Ci się zainstalować CMS Joomla! na swoim lokalnym serwerze

↩ Wróć do listy zadań

Wojciech Frącz, fracz@agh.edu.pl