Publikowanie treści w Joomla!

  1. Zaloguj się do panelu administracyjnego Joomla! za pomocą danych podanych przy instalacji.
  2. W przeglądarce pojawi się panel administracyjny CMS. Znajdź i kliknij przycisk Articles - zostaniesz przeniesiony do listy istniejących (wygenerowanych) treści.
  3. Znajdź stronę Creating your site i kliknij ją. Zobaczysz formularz edycji wybranej strony. Wprowadź jakieś zmiany i zapisz je przyciskiem Save u góry strony. Zauważ, że po zapisaniu zmian treść strony głównej zmienia się.
  4. Wróćmy do panelu administracyjnego Joomla! i stwórz nowy artykuł. W tym celu wybierz opcję New Article. Nadaj mu tytuł i wpisz jakąś treść. Zauważ, że treść wprowadzana jest za pomocą edytora WYSIWYG (tj. What You See Is What You Get). Dzięki temu osoby nietechniczne są w stanie wprowadzać i edytować treść na stronie.
  5. W sekcji Images and links użyj obrazka znalezionego w Internecie jako Intro image. Zauważ, że możesz po prostu podać jego adres URL.
  6. Ustaw kategorię wpisu na News i zapisz artykuł.
  7. Zobacz na stronie http://localhost/joomla/index.php/news czy Twój news się pojawił?
  8. Dodaj kolejny artykuł i przetestuj różne elementy edytora WYSIWYG. Wstaw trochę treści. Nie ustawiaj kategorii News. Zapisz zmiany. Gdzie możesz zobaczyć swój artykuł?
  9. Chcemy umożliwić dostęp do naszego nowego artykułu za pomocą nowego linku w menu strony. W tym celu musimy dodać nowy element do neigo wybierając z głównego menu panelu administracyjnego opcje Menus > Main Menu > Add New Menu Item.
  10. Podaj nazwę nowej pozycjiw w menu. Jako typ wybierz Articles > Single Article i podepnij nowy artykuł który przed chwilą stworzyłeś. Zapisz zmiany.
  11. Na stronie głównej powinna pojawić się nowa pozycja w menu a po jej kliknięciu powinien być widoczny dodany artykuł.
  12. Wiesz już jak wyświetlić wybrany artykuł na stronie. Dlaczego natomiast nie musieliśmy robić nic by wyświetlić dodany wcześniej news? Podglądnij konfigurację pozycji News w głównym menu.
  13. Otwórz raz jeszcze artykuł nad którym pracowałeś i dodaj w jego treści Page break. Wyłącz na chwilę edytor WYSIWYG przyciskiem Toggle editor i zobacz jak podział strony wygląda w HTML. Zapisz zmiany. Zobacz co zmieniło się w opublikowanym artykule.
  14. Na koniec tej części warto wspomnieć że na czas budowania głównego menu strony lub przy większych zmianach warto zablokować dostęp do serwisu jego użytkownikom. W tym celu wejdź do menu System > Global Configuration i ustaw opcję Site offline na wartość Yes. Ustaw swój komunikat niedostępności strony (Offline message), zapisz zmiany i sprawdź efekt na stronie. Po sprawdzeniu zmień z powrotem opcję Site offline na wartość No.

↩ Wróć do listy zadań

Wojciech Frącz, [email protected]